ЕП 2020 ватерполо

Унгарија и Шпанија ќе се борат за златото на Европското првенство во ватерполо

Унгарија со 10:8 ја победи Црна Гора во второто полуфинале на ЕП и за златниот медал ќе се бори против Шпанија која претходно ја совлада Хрватска. 

Домашната селекција на Унгарија е вториот финалист на Европското првенство во ватерполо откако ја совлада Црна Гора со два голови разлика.
 
Црногорците одлично го почнаа мечот и ја добија првата четвртина со 2:1, но Унгарија веќе во следниот период направи пресврт и на одморот замина со предност од 4:3.
 
Во третиот период Унгарија направи значителна предност, 8:5 по што беше јасно кој ќе игра во финалето, на крајот славеа со 10:8.
 
Во финалето Унгарија ќе игра против Шпанија која претходно со 9:8 беше подобра од Хрватска.
 

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе