Формула 1

Трета пол-позиција по ред за Верстапен

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен ќе стартува од првата позиција на трката за Големата награда на Австрија. 

Верстапен трет пат по ред има пол-позиција, на претходните две победи и на трките.
 
Тој извозе најдобар круг со време од 1:03,720, зад себе го остави Ландо Норис од Мекларен, а трет ќе стартува Серхио Перез.
 
Актуелниот шампион Хамилтон ќе тргне од четвртата позиција, зад него е Ботас, во топ 10 се уште и Гасли, Цунода, Ветел, Расел и Строл.

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе