Формула 1

Торо Росо го престави новиот болид, Вилијамс ги откри новите бои (ФОТО и ВИДЕО)

Торо Росо го откри адутот за 2019, вториот тим на „биковите" ќе атакува на бодови со СТР14, во исто време Вилијамс ги презентираше новите бои на својот болид.

Оваа недела неколку тимови имаат закажано промоција, а прв тоа го стори Торо Росо. Вториот тим на „биковите“ го престави СТР14 болидот со кој Даниел Квјат и Александер Албон ќе атакуваат на бодови оваа сезона. 

Боите се слични како од 2018, а новитет се поширокото и поедноставно предно крило, како и повисокот задно крило. промени кои ги наметнуваат новите правила со цел полесно да се претекнува.

Промоција денеска имаше и Вилијамс, но обелоденети беа само новите бои и новиот главен спонзор додека болидот ФВ42 ќе се чува во тајност се до првиот ден од тестирањето на 18. февруари. 

Болидот на Вилијамс за 2019 ќе има црна, бела и сина нијанса, а телекомуникациската компанија РОКиТ ќе биде нов главен спонзор место Мартини.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе