Формула 1

Титулата се подалеку од Фетел и Ферари, Хамилтон доминираше во Сингапур

Луис Хамилтон ја зголеми предноста во генералниот пласман на 40 бодови, Британецот не дозволи изненадување на денешната трка во Сингапур откако вчера на магичен начин стигна до пол-позицијата.

Титулата е се подалеку од Фетел и Ферари, во викенд кога се очекуваше тимот од Маранело да биде силен а Мерцедес и Хамилтон да се мачат, наместо да ја намалат предноста, тие сега повеќе заостануваат.

Луис Хамилтон откако вчера со магичен круг стигна до пол-позиција, денеска не дозволи да има изненадување. Себастијан Фетел уште во првиот круг го претекна Макс Верстапен, но потоа не можеше да го следи темпото на Луис Хамилтон.

Ферари реши да се коцка и да го повика прв Германецот во бокс и тоа на ултра меки гуми, но потегот се покажа како погрешен со оглед на тоа што Себастијан Фетел загливи зад Серхио Переиз и се врати на патеката зад Макс Верстапен.

Тој потоа мораше и да ги штеди своите гуми, па финишираше на последното место на пиедесталот со заостанување од речиси 40 секунди. Втор низ целта мина Макс Верстапен, кој сепак не можеше посериозно да го загрози Луис Хамилтон, и покај тоа што во петокот на тренинзите имаше подобри времиња на симулацијата на трка.

Валтери Ботас заврши четврти, пред Кими Раиконен и Даниел Рикиардо, а во бодови уште се најдоа и Фернандо Алонсо, Карлос Саинц, Шарл Леклер и Нико Хулкенберг.

Не е во прашање само Русија VS Западот. Има нов играч на масата.

повеќе

Ако на референдумот на 30 септември македонските гласачи изгласаат да се смени името на нивната држава во Северна Македонија, НАТО треба да ја покани нивната влада во Алијансата.

повеќе

Паметам како вчера да беше: пред самиот распад на Југославија, по локалните пазарчиња на таа земја нагло се расшетаа сомнителни типови што шиткаа лажњаци на статусниот симбол на мојата генерација - славните фармерки „петсто кец”. 

повеќе