УС Опен

Тинејџерско женско финале на УС Опен, Ема Радукану испиша историја

18-годишната Ема Радукану и 19-годишната Лејла Фернандез ќе играат во женското финале на УС Опен. 

Британската тенисерка, Ема Радукану во полуфиналето ја победи Мариа Сакари со 6-1 и 6-4 и се пласира во големото финале на УС Опен.
 
Таа стана првата тенисерка во историјата која од квалификации стигнала до финале на грен-слем турнир, такво нешто не се случило ниту во машка конкуренција.
 
Радукану е првата Британка по 44 години која ќе игра грен-слем финале, последна била Вирџинија Вејд во 1977 година.
 
Радукану во финалето ќе игра против Лејла Фернандез која во понеделникот наполни 19 години. Таа во полуфиналето беше подобра од Арина Сабаленка со 7-6 (3) 4-6 6-4.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе