Сагата продолжува

Тимот на Ѓоковиќ го откри планот ако пак му ја укинат австралиската виза

Адвокатскиот тим на Новак Ѓоковиќ веднаш ќе поднесе нова правна жалба доколку австралиските власти се обидат да го депортираат.

Фото: ЕПА

Адвокатите што ја застапуваат тениската ѕвезда Новак Ѓоковиќ ќе поднесат жалба во случај австралискиот министер за имиграција Алекс Хок да одлучи да му ја одземе визата додека продолжуваат тензиите на Србинот со властите во земјата.

Според австралиското издание Ејџ, Хок внимателно ги проверува документите поднесени од тимот на Ѓоковиќ пред правната пресметка што дефинитивно ќе разјасни дали светскиот тенисер број еден подоцна овој месец ќе може да ја брани титулата на Австралија опен.

Oдлуката на Хок се очекува в петок, а времето потребно за поднесување жалба би можело да му оневозможи да учествува на турнирот, кој почнува следната недела.

Сепак, адвокатите на Ѓоковиќ веруваат дека би можеле да го забрзаат процесот со скратување на своите писмени и вербални докази, а ако предметот оди на суд, тие ќе бараат конечна одлука до недела, што би му овозможило непречено да го одигра првиот натпревар, непопречен од правниот спор.

Меѓутоа, информациите од Австралија покажуваат дека Хок и владејачката Либерална партија во моментов се наклонети кон откажување на визата на Ѓоковиќ, додека спорот се заканува да го засени првиот Грен слем настан во 2022 година.

Имаше шпекулации дека одлуката за можноста на Ѓоковиќ да се натпреварува ќе биде објавена пред денешната ждрепка, која беше одложена за повеќе од еден час по закажаниот почеток во 15 часот (по локално време), но по состанокот на владата, премиерот Скот Морисон не даде никакви најави на национална телевизиска прес-конференција.

Тој изјави дека нема да го коментира Ѓоковиќ бидејќи ова прашање сè уште го обработува Хок, но повтори дека на невакцинираните странци во моментов не им е дозволен влез во Австралија без валидни медицински исклучоци.

Тие мора „да покажат дека се двапати вакцинирани или да дадат прифатлив доказ дека не може да се вакцинираат од медицински причини... тоа е правилото. Тоа правило не е променето“, рече тој.

„Очекуваме органите да ја спроведуваат политиката на владата кога станува збор за тие работи. Ова се однесува на сите луѓе што доаѓаат во Австралија. Тие се недржавјани, нежители.“

Морисон исто така изјави дека стекнувањето виза и докажувањето на статусот на вакцинација на граница се две посебни работи.

Правниот судир на Ѓоковиќ со австралиските власти имаше неколку пресврти во последните денови. Србинот беше принуден да се извини кога призна дека ги прекршил мерките во својата матична земја набргу по тестирањето за ковид-19.

Ѓоковиќ, исто така, потврди дека имало неточни информации во неговиот патен формулар во Австралија, кој го пополнувал агент од негово име.

Во меѓувреме, Австралија бележи брз пораст на случаите на ковид-19. Пред еден месец земјата имаше околу 1.200 случаи на ден - но тоа експлодира на речиси 39.000 од средата, откако почна да се шири високопреносливата варијанта омикрон - што и ги натера официјалните лица на Австралија опен да објават ограничување за присуство на турнирот.

Австралиската опозициска Лабуристичка партија, во меѓувреме, го осуди начинот на кој Морисон се справува со аферата.

„Како тоа воопшто била дадена виза?“, рече Ентони Албаниз за сагата. „Ова е лошо за угледот на Австралија, едноставно во однос на нашата компетентност овде, и необично е што – додека зборуваме – сè уште не знаеме каква ќе биде одлуката.“

„Одлуката требаше да биде донесена пред тој да добие виза. Или ги исполнува условите или не.“

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе

Платформата е формирана на 9 мај 2018 година во рамките на проектот на УСАИД, во која се вклучени 4 комори за да се зајакне јавно-приватниот дијалог во процесот на подготовка на донесување закони и други прописи поврзани со работењето на бизнисот.

повеќе