АТП мастерс Лондон

Тим го совлада Зверев и закажа финале со Циципас во Лондон

Доминик Тим ќе му се спротивстави на Стефанос Циципас во финалето на завршниот турнир, Австриецот вечерва со 2-0 (7-5, 6-3) во сетови беше подобар од Александер Зверев.

Александер Зверев нема да ја брани титулата во Лондон, Германецот вечерва беше поразен од Доминик Тим, кој иако се мачи со настинка прикажува одлчни игри во Лондон и изминативе денови ги совлада Федерер и Ѓоковиќ.

Австриецот имаше потешкотии во првиот сет, особено на свој сервис и два пати беше приморан да спасува брејк топка, но како одминуваше времето беше се посигурен и кога беше најпотребно го сопре сервисот на Зверев и го доби првиот сет со 7-5.

Во вториот сет, Тим направи брејк во шесетиот гем, потоа спаси две брејки топки на Зверев во седмиот, поведе со 5-2 и го скрши противникот. Германецот не можеше да се врати по ова, па Тим славеше победа и пласман во финале.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе