АТП мастерс Лондон

Тим го совлада Зверев и закажа финале со Циципас во Лондон

Доминик Тим ќе му се спротивстави на Стефанос Циципас во финалето на завршниот турнир, Австриецот вечерва со 2-0 (7-5, 6-3) во сетови беше подобар од Александер Зверев.

Александер Зверев нема да ја брани титулата во Лондон, Германецот вечерва беше поразен од Доминик Тим, кој иако се мачи со настинка прикажува одлчни игри во Лондон и изминативе денови ги совлада Федерер и Ѓоковиќ.

Австриецот имаше потешкотии во првиот сет, особено на свој сервис и два пати беше приморан да спасува брејк топка, но како одминуваше времето беше се посигурен и кога беше најпотребно го сопре сервисот на Зверев и го доби првиот сет со 7-5.

Во вториот сет, Тим направи брејк во шесетиот гем, потоа спаси две брејки топки на Зверев во седмиот, поведе со 5-2 и го скрши противникот. Германецот не можеше да се врати по ова, па Тим славеше победа и пласман во финале.

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе

И Груевски и Заев дојдоа како демократи, заминаа како автократи.

повеќе