АТП финале Лондон

Тим го победи Надал во исклучително возбудлив меч

Доминик Тим и Рафаел Надал го одиграа веројатно најдобриот тениски меч оваа година, Австриецот по голема борба победи во два сета. 

Тим ја забележа и втората победа на завршниот турнир во Лондон, прв пораз за Рафаел Надал. Ова меч каков што само можеа да посакаат тениските фанови.
 
Иако се играа само два сета, мечот траеше два и пол часа, во двата сета се играше тај-брејк.
 
Во првиот сет Тим спаси две сет топки и го доби тај-брејкот со 9-7. Во вториот Австриецот успеа да се врати од загубен сервис, веднаш направи ри-брејк, се избори за нов тај-брејк кој го доби со 7-4 и заслужено се радуваше на триумфот.
 
Вечерва на програмата е вториот меч од групата, дуелот меѓу поразените од првото коло, Циципас и Рублев.
 

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе