Вимблдон

Тениска класика, Федерер против Надал во полуфиналето на Вимблдон

Роџер Федерер против Рафаел Надал во полуфиналето на Вимблдон откако денеска и двајцата релативно лесно ги решија своите четвртфинални задачи. 

Роџер Федерер со 3-1 во сетови го доби денешниот четвртфинален меч против Нишикори.
 
Швајцарецот не почна најдобро, Нишикори го доби првиот сет со 6-4, но во следните три Федерер беше подобар, 6-1, 6-4 и 6-4.
 
Рафаел Надал без загубен сет го помина серверот Квери. Шпанскиот тениски ас славеше со 7-5, 6-2 и 6-2.
 
Рафаел Надал и Роџерер Федерер ќе биде полуфиналниот меч во кој ќе бидат вперени очите на тениските љубители ширум светот, а во другото полуфинале Новак Ѓоковиќ ќе биде фаворит против Баутиста Агут.
 

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе