Заборавија на фер-плејот

Тенисерки се степаа на меч во Лас Вегас поради банална причина, пресилно ѝ ја стиснала раката при спортскиот поздрав (ВИДЕО)

Мечот од ИТФ фјучерсот во Лас Вегас помеѓу Американката Алиша Паркс и Канаѓанката Катерина Себов заврши со мала физичка конфронтација, тенисерките тргнаа да се пресметаат поради банална причина и пресилно стискање на раката при спортскиот поздрав на крајот од дуелот.

Две млади тенисерки приредија сцени кои ретко се гледаат. На ИТФ фјучерсот во Лас Вегас, Американката Алиша Паркс имаше мала физичка конфротација со Канаѓанката Катерина Себов.

По крајот на натпреварот, кој заврши со победа на Себов со 2-0 во сетови (6-0, 7-6), двете тенисерки имаа спортски поздрав на мрежата. Но тука настана проблемот, наводно Канаѓанката пресилно ја стиснала раката на Американката, па Паркс тргна да се тепа со Себов.

За среќа судијата забележа дека има искри, па брзо се симна од столчето и ги раздвои. Потоа на теренот влегоа и луѓето од таборите на тенисерките и спречија поголем инцидент.

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе