По мечот го предизвика Вајлдер

Тајсон Фјури се изнамачи но го победи Валин (ВИДЕО)

Тајсон Фјури оствари тешка победа против Ото Валин, на рингот во Лас Вегас британскиот боксер победи дури по 12 рунди. 

Фјури беше голем фаворит против Валин и се очекуваше многу полесно да дојде до триумфот, но шведскиот боксер пружи голем отпор.
 
Борбата траеше 12 рунди а Фјури заработи и рана над десното око. Но беше подобар, судиите на крајот едногласно одлучија да му ја дадат победата.
 
По мечот Фјури го предизвика Вајлдер, велејќи: „Вајалдер, сега тебе те сакам!“.
 

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

повеќе

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".

повеќе