Атлетика

Срушен рекорд стар 16 години во 400 метри со пречки (ВИДЕО)

Американската атлетичарка Далила Далила Мухамед на националното атлетско првенство во Ајова урна рекорд стар 16 години. 

Далила Мухамед која е и актуелна олимписка шампионка, постави нов рекорд во дисциплината 400 метри со пречки.
 
Делницата таа ја претрча за време од 52,20 секунди, претходниот рекорд беше 52,34 и беше во сопственост на Русинката Јулија Печонкина од 2003 година.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе