ЕП 2019 одбојка жени

Српските одбојкарки ја одбранија европската круна

Во драматично финале Србија со 3-2 во сетови ја победи Турција во Анкара и го освои Европското одбојкарско првенство во женска конкуренција.

Женската одбојкарска репрезентација на Србија ја одбрани континенталната круна откако во финалето ја совлада домашната селекција на Турција.
 
Србија влезе како фаворит во овој меч, но Турција пружи отпор поголем отколку што се очекуваше.
 
Турчинките го добија првиот сет со 25:21, со истиот резултат Србија го доби вториот и изедначи на 1-1. И резултатот на третиот сет гласеше 25:21, Турција повторно поведе, Србија со 25:22 изедначи и се премина на третиот решавачки сет. Тој го добија Србинките со 15:13 и славјето можеше да почне.
 
Ова е трета европска круна на Србија, претходно беа шампионки во 2011 и 2017 година.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе