Олимписки игри

Србија го освои вториот медал на ОИ, Тијана Богдановиќ освои бронза

Во првиот ден на Олимписките игри, Србија се закити со два медали, вториот го освои таеквондистката Тијана Богдановиќ. 

По среброто на Дамир Микец, Србија денеска освои и бронза во Токио, а за тоа е заслужна Тијана Богдановиќ која настапи во таеквондо во категоријата до 49 килограми.
 
23-годишната Србинка во борбата за бронзата победи јапонска натпреварувачка со убедливи 20-6.
 
Ова за неа е втор медал на Олимписки игри, во Рио освои сребро.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе