Формула 1

Сите нетрпеливо ќе го чекаат стартот во Остин: Верстапен ќе стартува од пол, Хамилтон како втор

Макс Верстапен е победник во квалификациите за ГН на САД, Холанѓанецот со својот последен круг постави најдобро време и го симна Луис Хамилтон од врвот.

Сите нетрпеливо ќе го чекаат стартот во Остин, Макс Верстапен и Луис Хамилтон ќе тргнат еден покрај друг и ќе водат битка за тоа кој прв ќе влезе во свиокот број 1. 

Лутите ривали имаа неколку судари оваа сезона, а дека никој нема намера да попушти, покажаа и на синоќешниот слободен тренинг, кога имаше пцовки и покажан среден прст. 

Денеска, Макс Верстапен во својот последен круг постави време од 1:32.910 и го симна Луис Хамилтон од врвот, кој претходно беше на провизорна пол позиција со постигнување од 1:33.119. 

Серхио Перез може дополнително да ја зачини битката, Мексиканецот покажа дека има темпо и ќе стартува како трет. Валтери Ботас имаше четврто најдобро време, но ќе назадува пет места поради промена на моторот, па Шарл Леклер ќе се најде во вториот стартерн ред.

Потоа следуваа Карлос Саинц, Даниел Рикардо, Ландо Норис, Пјер Гасли и Јуки Цунода.

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе

Оние кои што најмногу сакаат карикатури засновани на црн хумор, имале највисоки мерки на вербалните и невербалните тестови на интелигенција, односно потребна е извесна интелигенција, добро расположение и смиреност да се препознае и ужива во црниот хумор, покажуваат истражувањата.

повеќе

Засега нема причина за паника, но треба внимателно да му пристапиме на наративот дека омикрон предизвикува лесна форма на КОВИД-19 која побрзо ќе доведе до крај на пандемијата.

повеќе