Формула 1

Сите нетрпеливо ќе го чекаат стартот во Остин: Верстапен ќе стартува од пол, Хамилтон како втор

Макс Верстапен е победник во квалификациите за ГН на САД, Холанѓанецот со својот последен круг постави најдобро време и го симна Луис Хамилтон од врвот.

Сите нетрпеливо ќе го чекаат стартот во Остин, Макс Верстапен и Луис Хамилтон ќе тргнат еден покрај друг и ќе водат битка за тоа кој прв ќе влезе во свиокот број 1. 

Лутите ривали имаа неколку судари оваа сезона, а дека никој нема намера да попушти, покажаа и на синоќешниот слободен тренинг, кога имаше пцовки и покажан среден прст. 

Денеска, Макс Верстапен во својот последен круг постави време од 1:32.910 и го симна Луис Хамилтон од врвот, кој претходно беше на провизорна пол позиција со постигнување од 1:33.119. 

Серхио Перез може дополнително да ја зачини битката, Мексиканецот покажа дека има темпо и ќе стартува како трет. Валтери Ботас имаше четврто најдобро време, но ќе назадува пет места поради промена на моторот, па Шарл Леклер ќе се најде во вториот стартерн ред.

Потоа следуваа Карлос Саинц, Даниел Рикардо, Ландо Норис, Пјер Гасли и Јуки Цунода.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе