Мото ГП

Шпанците доминираа во Херез, победата му припадна на Маркез!

Марк Маркез е победник на ГН на Шпанија, возачот на Хонда рутински одработи и мина прв низ целта пред своите сонародници Алекс Ринс и Маверик Вињалес.

Откако падна на претходната трка во Тексас кога беше далеку напред и испушти драгоцени 25 бода во борбата за титулата, Марк Маркез на одличен начин се рехабилитираше во Херез.

Актуелниот шампион попладнево победи на ГН на Шпанија и стана нов лидер во генералниот пласман. Возачот на Хонда одлично стартуваше, поведе уште во првиот свиок и не дозволи во ниту еден момент неговата позиција да биде загрозена.

Зад него се водеше голема битка. Освојувачот на пол позицијата, Фабио Квартараро поради проблеми со својата Јамаха мораше да се откаже на средина од трката кога беше на позицијата број 2.

Како одминуваше времето, и неговиот тимски колега, Франко Морбидели го губеше темпото, па на крајот заврши како седми. Мала утеха му е тоа што беше најдобро пласиран возач кој не доаѓа од фабрички тим.

Победникот на минатата трка, Алекс Ринс уште еднаш демонстрираше брзина и финишираше како втор, а за доминација на Шпанците се погрижи Маверик Вињалес на кого му припадна последното место на пиедесталот.

Потоа следуваа двајцата возачи на Дукати, Андреа Довициозо и Данило Петручи, а Валентино Роси се избори за позицијата број 6 по синоќешните катастрофални квалификации и старт од 13-то место.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе