Олимписки игри

САД со светски рекорд го освоија златото во штафетата на 4х100 метри мешано

Штафетата на САД на 4х100 метри мешано постави нов светски рекорд, главната ѕвезда Кејлеб Дресел освои пет златни медали во Токио. 

Американците во состав Рајан Марфи, Мајкл Ендрју, Кејлеб Дресел и Зек Ејпл делницата ја исплива за време од 3:26,78 минути, што е подобро за 50 стотинки од светскиот рекорд кој беше поставен во 2008 година исто така од Американците тогаш предводени од легендарниот Мајкл Фелпс.
 
Среброто го освоија Британците, а бронзата им припадна на италијанската штафета.
 
Кејлеб Дресел ќе биде најтрофејниот пливач во Токио откако успеа да освои пет златни медали.
 
Женската австралиска штафета на 4х100 метри победи во неизвесна трка. Тимот во состав Кајли Мекион, Челси Хоџинс, Ема Мекион и Кејт Кемпбел постави нов олимписки рекорд, делницата ја мина со време од 3:51.60 минути.
 
Вторто место го освои САД, третото Канада.
 
Неверојатен настап во Токио имаше Ема Мекион која освои дури седум медали и стана само втората жена на која тоа и успеала на една Олимпијада, таа го израмни рекордот на Марија Гороховскаја од 1952 година.
 
Од седумте медали четири и се златни, три бронзени.  
 

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе