Чудна ситуација на пиедесталот

Руските хокеари си ја пееја забранетата химна по освојувањето на златниот медал (ВИДЕО)

Русија со 4-3 ја победи Германија во финалето на хокеј турнирот на Олимписките игри, церемонијата на доделување на медалите беше невообичаена поради забраната да биде пуштена руската химна. 

Поради допинг скандалот Русија на олимписките игри во Пјонгчанг се натпреварува под името Олимписки атлети од Русија (ОАР), наместо своето го користи знамето на олимписките игри, а има забрана да се интонира и нивната химна кога ќе освојат златен медал, па наместо руската се пушта олимписка химна.
 
Чудно беше на пиедесталот по завршувањето на хокеј турнирот. Додека во позадина одеше олимписката химна, руските хокеари си ја пееја својата химна, како и нивните навивачи кои беа во салата.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе