Никако да им дојде паметот на Русите

Руски олимпиец освојувач на медал во Пјонгчанг паднал на допинг тест!

Медиумите пишуваат за нов паднат допинг тест на Зимските Олимписки игри, натпреварувач од Русија кој освоил бронза бил позитивен на мелдониум

Русија е обвинета за систематски допинг спонзориран од државата па „Зборнајата“ беше суспендирана за ЗОИ 2018. На олимпијците кои можеа да докажат дека се чисти им беше дозволен настап но под неутрално знаме.

Но очигледно не биле сите толку чисти, извори блиски до организаторите во Пјонгчанг откриваат дека натпреварувач од Русија кој освоил медал паднал на допинг тест.

Според некои информации се работи за Александер Крушелницки, кој со својата сопруга Анастасија стигнал до бронза во мешани двојки во карлинг.

Тој бил позитивен на мелдониум, фамозниот лек поради кој Марија Шарапова доби суспензија од 15 месеци.

Во моментов ништо не е официјално, треба да се почекаат резултатите од Б примерокот кои ќе бидат познати за 24 часа.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе