УС Опен

Русинот Медведев испишува историја во САД, ќе игра финале против Надал

Данил Медведев ќе му се спротивстави на Рафаел Надал за трофејот на УС Опен, Русинот испиша историја откако со 3-0 го совлада Григор Димитров во полуфиналето. 

Какво лето за 23 годишниот Данил Медведев, Русинот имаа 20 победи на 22 меча на терените во Северна Америка и стана само третиот тенисер кој играл финале во Вашингтон, Канада, Синсинати и УС Опен во иста сезона по Иван Лендл (во 1982) и Андре Агаси (во 1995). 

Тој утрово со 3-0 во сетови (7-6, 6-4, 6-3) го совлада Григор Димитров и ќе му се спротивстави на Рафаел Надал за трофејот во Њујорк.

Данил Медведев со овој триумф стана првиот Русин по Марат Сафин (во 2005) кој ќе игра финале на Гренд слем, и првиот член на „Некст Ген“ кој ќе игра финале на Гренд слам. 

За него ова беше јубилејна 50. победа оваа сезона, со што има најмногу победи во 2019 и зад себе ги остави Рафаел Надал, Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ.

Данил Медведев во финалето ќе игра против Рафаел Надал кој ја оправда улогата на фаворит со Беретини и го победи Италијанецот убедливо со 3-0 во сетови (7-6, 6-4, 6-1).

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе