УС Опен

Русинот Медведев испишува историја во САД, ќе игра финале против Надал

Данил Медведев ќе му се спротивстави на Рафаел Надал за трофејот на УС Опен, Русинот испиша историја откако со 3-0 го совлада Григор Димитров во полуфиналето. 

Какво лето за 23 годишниот Данил Медведев, Русинот имаа 20 победи на 22 меча на терените во Северна Америка и стана само третиот тенисер кој играл финале во Вашингтон, Канада, Синсинати и УС Опен во иста сезона по Иван Лендл (во 1982) и Андре Агаси (во 1995). 

Тој утрово со 3-0 во сетови (7-6, 6-4, 6-3) го совлада Григор Димитров и ќе му се спротивстави на Рафаел Надал за трофејот во Њујорк.

Данил Медведев со овој триумф стана првиот Русин по Марат Сафин (во 2005) кој ќе игра финале на Гренд слем, и првиот член на „Некст Ген“ кој ќе игра финале на Гренд слам. 

За него ова беше јубилејна 50. победа оваа сезона, со што има најмногу победи во 2019 и зад себе ги остави Рафаел Надал, Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ.

Данил Медведев во финалето ќе игра против Рафаел Надал кој ја оправда улогата на фаворит со Беретини и го победи Италијанецот убедливо со 3-0 во сетови (7-6, 6-4, 6-1).

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе