Дејвис куп

Русија ја победи Хрватска и го освои Дејвис купот

Руската тениска репрезентација е освојувач на овогодинешниот Дејвис Куп откако во финалето против Хрватска ги доби двата сингл дуели. 

Медведев со 2-0 го совлада Чилиќ и го донесе трофејот за Русија во Дејвис купот.
 
Првиот сет беше неизвесен, се играше тајбрејк кој го доби Медведев со 9-7, во вториот сет Русинот беше убедлив победувајќи со 6-2.
 
Претходно Рублев го совлада Гојо со 2-0. Првиот сет го доби Русинот со 6-4, во вториот се играше тајбрејк кој го доби со 7-5.
 
За Русија ова беше трета титула во Дејвис купот, прва по 15 години.

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе