Зимски олимписки игри Пјонгчанг 2018

Русија и САД со порази го почнаа хокеј турнирот на Олимписките игри

Неиграњето на НХЛ играчите си го прави своето, па обично силните селекции на Русија и САД со изненадувачки порази го почнаа настапот на Олимписките игри. Русија со 3-2 загуби од Словачка, со истиот резултат Словенија беше подобра од САД.

Русија која поради допинг скандалот на овие игри настапува под името Олимписки атлети од Русија, загуби од Словачка со 3-2 иако имаше водство од 2-0.

Русите имаа моќен старт на мечот, по четири минути игра водеа со 2-0 со головите на Гаврилков и Капризов, но тоа беше се што направија. До крајот на првата третина Словачка изедначи преку Олвечи и Чајковски.

Во останатите два периоди имаше само уште еден гол, во деветата минута од третата третина Черешнак погоди за Словачка за победа од 3-2.

Во вториот меч Словенија по продолженија ја победи селекцијата на САД со 3-2.

И на овој меч фаворитот имаше водство од 2-0, САД со головите на Онил и Гринвеј имаа солидна предност пред почетокот на последниот период. Во третата третина Словенија погоди преку Ургбас и Мурсак за изедначување на 2-2. А во продолжението од мечот уште еден гол даде Мурсак а тој значеше голема победа за Словенците.

На денешен ден, 18 февруари 2013 година, Собранието на РМ го избра Талат Џафери за министер за одбрана.

Народот е тој што треба да кажува дали политичарите се умни, знаат, ќе одлучи или пак ќе бара нивна смена.

„Бејоеремите" веќе многу долги години имале и имаат јазик којшто (Слушни! Слушни добро!) сите, освен нас, го нарекуваат „македонски".