Европско првенство 2019

Русија беше пресилна, Македонија се потруди последниот сет да биде возбудлив

Русија сосема очекувано со 3-0 во сетови ја совлада Македонија на Европското првенство во одбојка, но „црвено-жолтите" не се посрамотија против актуелниот шамион на стариот континент.

Македонија го забележа и третиот пораз во дебитанскиот настап на ЕП, попладнево во Љубљана сосема очекувано загубивме од Русија, актуелниот шампион на стариот континент.

Разликата во класи помеѓу двете селекции беше очигледна, но „црвено-жолтите“ не се посрамотија. Во првиот сет се играше рамноправно до 10-10, а потоа „зборнајата“ почна да диктира игра и го доби со 15-25.

Во вториот сет Русија многу полесно се справуваше со Македонија и го доби со 16-25.

Највозбудливо беше во третиот сет, кога избраниците на Матијашевиќ одиграа без притисок, дури имаа и две сет топки, но противникот се извлече и го доби со 28-30 за победа од 0-3.

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

повеќе

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".

повеќе