Како загревање за големиот турнир

Ролан Гарос распиша потерница по Новак Ѓоковиќ (ФОТО)

Во пресрет на вториот грен слем турнир оваа година, Ролан Гарос, организаторот се пошегува на сметка на рекетот број еден во моментов, Новак Ѓоковиќ.

Подготвувајќи се за турнирот, Новак Ѓоковиќ направи дупка на подот во теретатана во комплексот „Филип Шатрие“. На твојот твитер профил српскиот тенисер објави видео од настанот и напиша: „Денеска во теретаната пред тренингот користев медицинка (тешка топка) и силно ја удрив од подот. Како резултат на тоа тој пукна. Ролан Гарос простете ми!“.
Официјалниот профил на твитер на Ролан Гарос реши да се пошегува со Ѓоковиќ па распиша потерница.
 
„Дали сте го виделе овој човек? Име: Новак Ѓоковиќ. Последен пат виден: Теренот Филип Шатрие Баран: Поради правење хаос во теретаната на Ролан Гарос. Ве молиме пишете ни ако го видите овој човек“, стои во потерницата.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе