Почнаа рокадите во Формула 1

Рикиардо потпиша за Мекларен, се чека абер за преселбата на Саинц во Ферари

Даниел Рикиардо во 2021 ќе вози за Мекларен, утрово пристигна официјална потврда за соработката помеѓу возачот од Австралија и тимот од Вокинг.

Веста дека Себастијан Фетел заминува од Ферари по крајот на сезоната го раздвижи пазарот во Формула 1. Одлуката на Германецот да не ја продолжи соработката со тимот од Маранело ќе има домино ефект и неколку возачи ќе добијат нови ангажмани.

Мекларен утрово потврди дека Даниел Рикиардо пристигнува во тимот во 2021 и ќе му биде колега на младиот Ландо Норис. Возачот од Австралија потпишал долгогодишен договор со тимот од Вокинг, кој од следната сезона одново ќе има мотори на Мерцедес.

Во исто време, од таборот на Мекларен потврдија дека Карлос Саинц заминува по крајот на сезоната, па сега се чека абер за преселбата на Шпанецот во Ферари.

Што се однесува до местото на Даниел Рикиардо во Рено, се најавува сензационално враќање на Фернандо Алонсо.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе