Формула 1

Ред Бул го надмудри Мерцедес во боксот, Верстапен за прв пат триумфира во САД!

Макс Верстапен се радува на прва победа во САД, Холанѓанецот го доби дуелот со Луис Хамилтон благодарејќи на подобрата стратегија на Ред Бул.

Макс Верстапен има 12 бода предност во генералниот пласман откако вечерва беше подобар од Луис Хамилтон во Остин. Холанѓанецот лошо ја започна трката, ја загуби предноста уште во првиот свиок, но Ред Бул со добра стратегија успеа да го врати на чело на колоната.

Со тоа што влезе неколку кругови порано во бокс, Макс Верстапен изби на првото место, додека пак Луис Хамилтон се надеваше дека со посвежи гуми во финишот од трката ќе може да атакува на победа.

Сепак, до нов дуел не дојде, Макс Верстапен умешно ја одржуваше предноста и на крајот мина прв низ целта со 1,3 секунди предност.

Последното место на пиедесталот му припадна на Серхио Перез, кој не можеше да го следи водечките болиди и заостана преку 40 секунди.

Во бодови уште завршија Шарл Леклер, Даниел Рикардо, Валтери Ботас, Карлос Саинц, Ландо Норис, Јуки Цунода и Себастијан Фетел.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе