Формула 1

Расел покажа дека може да се носи со најдобрите, Ботас до пол-позиција на втората трка во Бахреин

Валтери Ботас победи во квалификациите на втората трка во Бахреин, Финецот за нијанса беше побрз од неговиот тимски колега за овој викенд, Џорџ Расел и Макс Верстапен од Ред Бул.

Џорџ Расел важи за еден од најперспективните возачи на гридот, овој викенд доби шанса да покаже што умее во болидот на Мерцедес како замена за Луис Хамилтон, кој е позитивен на ковид-19.

Младиот Британец беше одличен на слободните тренинзи и денеска се замеша во битката за пол-позиција. На крајот сепак за малку остана краток, или поточно за 0,026 секунди.

Валтери Ботас со време од 0:53.377 беше најбрз на скратената верзија на патеката Шакир и стигна до пол-позиција.

Макс Верстапен исто така беше многу блиску до врвот, неговиот најбрз круг беше 0:53.433 или побавен за 0.056 секунди. Друштво во вториот ред ќе му прави Шарл Леклер, кој беше најдобар од останатите.

Потоа следуваат Серхио Перез, Дани Квјат, Даниел Рикардо, Карлос Саинц, Пјер Гасли и Ленс Строл.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе