АТП Мастерс Мадрид

Рафаел Надал спаси четири меч топки и се пласира во четвртфиналето во Мадрид

Рафаел Надал по голема борба со 2-1 во сетови го доби Давид Гофан и се пласираше во четвртфиналето на АТП мастерс турнирот во Мадрид. 

Мечот траеше повеќе од три часа, а Рафаел Надал успеа да спаси четири меч топки и да го победи Гофан.
 
Првиот сет Надал го доби со 6-3, во вториот белгискиот тенисер беше подобар со 7-5. а во третиот решавачки се играше тајбрејк кој му припадна на Шпанецот со 7-6 (11-9).
 
Надал во четвртфиналето ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Нори и Алкараз.
 
Познати се останатите три четвртфинални парови, Ѓоковиќ - Хуркач, Рубљов - Циципас и Оже Алиасим - Зверев.
 
Доколку Ѓоковиќ и Надал ги добија своите противници во четвртфиналето, ќе имаат меѓусебна пресметка во полуфиналето.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе