Шпанецот уште еднаш покажа зошто е крал на земјата

Рафаел Надал по 12. пат го освои Ролан Гарос!

Рафаел Надал имаше уште еден брилијантен турнир на Ролан Гарос, Шпанецот покажа зошто е крал на земјата откако по 12. пат го освои престижниот грен слем турнир.

Кога земјината подлога е во прашање, на Рафаел Надал му нема рамен со години, 33-годишниот тенисер по 12. пат го крена големиот трофеј на Ролан Гарос.
 
Овој пат во реприза од минатогодишното финале, го совлада Доминик Тим со 3-1 (6-3, 5-7, 6-1 и 6-1).
 
Рафаел Надал досега победил на сите финалиња на Ролан Гарос на кои настапил. Од неговиот прв трофеј досега, само уште тројца тенисери победиле на овој турнир во Франција, Роџер Федерер, Новак Ѓоковиќ и Стен Вавринка.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе