Шпанецот уште еднаш покажа зошто е крал на земјата

Рафаел Надал по 12. пат го освои Ролан Гарос!

Рафаел Надал имаше уште еден брилијантен турнир на Ролан Гарос, Шпанецот покажа зошто е крал на земјата откако по 12. пат го освои престижниот грен слем турнир.

Кога земјината подлога е во прашање, на Рафаел Надал му нема рамен со години, 33-годишниот тенисер по 12. пат го крена големиот трофеј на Ролан Гарос.
 
Овој пат во реприза од минатогодишното финале, го совлада Доминик Тим со 3-1 (6-3, 5-7, 6-1 и 6-1).
 
Рафаел Надал досега победил на сите финалиња на Ролан Гарос на кои настапил. Од неговиот прв трофеј досега, само уште тројца тенисери победиле на овој турнир во Франција, Роџер Федерер, Новак Ѓоковиќ и Стен Вавринка.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе