Австралија Опен

Рафаел Надал без проблеми ја помина првата пречка на Австралија Опен

Првиот носител на Австралија Опен, Рафаел Надал лесно со 3-0 во сетови го совлада Делиен од Боловија и се пласираше во второто коло на големиот турнир. 

Како што и се очекуваше, Рафаел Надал победнички, без големи проблеми тргна на Австралија Опен.
 
Шпанецот загуби само пет гејма. Првиот сет го доби со 6-2, вториот со 6-3, а во последниот беше перфектен 6-0, за триумф од 3-0 во сетови.
 
Настапот на Австралија Опен го заврши Марија Шарапова која со 2-0 во сетови загуби од Дона Векиќ. Хрватската тенисерка победи со 6-3 и 6-4.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе