Формула 1

Прва победа за Мекларен по 9 години, Рикардо слави во Монца!

Даниел Рикардо триумфираше на ГН на Италија за прва победа на Мекларен по 3.213 дена, за радоста да биде поголема, Ландо Норис се погрижи за еден-два победа.

Мекларен за прв пат по 2012 се радува на победа во Формула 1, попладнево во Монца, Даниел Рикардо мина прв низ целта. Возачот од Австралија одлично стартуваше и ја поведе трката пред Макс Верстапен, Ландо Норис и Луис Хамилтон. 

Се држеше под контрола до првото влегување во бокс, а потоа во прилог му беше и инцидентот помеѓу Макс Верстапен и Луис Хамилтон, кога давајцата ривали за титулата се судрија и ја завршија трката. 

Даниел Рикардо не погреши ниту кога безбедностано возило се тргна од патеката, па сосема заслужено триумфираше.

За радоста да биде поголема, Ландо Норис се погрижи за еден-два победа. Последното место на пиедесталот му припадна на Валтери Ботас, кој имаше одлична трка со многу претекнувања откако стартуваше како последен 

Во бодови уште завршија Шарл Леклер, Серхио Перез, Карлос Саинц, Фернандо Алонсо, Џорџ Расел и Естебан Окон.

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе