АТП Мастерс Индијан Велс

Продолжува победничката серија на Надал, следен е Кирјос

Рафаел Надал се пласира во четвртфиналето на Индијан Велс откако со 2-0 во сетови го совлада Рајли Опелка, тоа беше 18. победа за Шпанецот по ред. 

Рафаел Надал го има најдобриот свој старт на сезоната, 18 победи без пораз. Синоќа се испоти за да го добие Опелка но ја мина и таа пречка. Славеше со 2-0 во сетови, но и во двата се играше тајбрејк 7-6 и 7-6.
 
Во четвртфиналето Надал ќе игра против Ник Кирјос кој без борба го доби осминафиналниот меч откако Јаник Синер предаде поради болест.
 
Другите четвртфинални дуели се Алкараз - Нори, Кецмановиќ - Фриц и Рублев - Димитров.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе