Вимблдон

Познати женските полуфинални двојки на Вимблдон

Денеска се одиграа четвртфиналните мечеви на женскиот турнир на Вимблдон, познати се четирите тенисерки кои ја продолжуваат борбата за големиот пехар. 

Халеп се мачеше во првиот сет со Жанг кој го доби во тајбрејк со 7-4, но во вториот беше супериорна со 6-1.
 
Уште поголеми проблеми имаше Серена Вилијамс која по три сета го доби мечот со Риске. Првиот се го доби со 6-4, но вториот го загуби со истиот резултат, во третиот решавачки беше подобра со 6-3.
 
Свитолина со 7-5 и 6-4 ја победи Мучова, а Стрицова исто како и Халеп со 7-6 и 6-1 беше поуспешна од Конта.
 
Во полуфиналето Халеп ќе игра против Свитолина, а Серна Вилијамс со Стрицова

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе