Вимблдон

Познати женските полуфинални двојки на Вимблдон

Денеска се одиграа четвртфиналните мечеви на женскиот турнир на Вимблдон, познати се четирите тенисерки кои ја продолжуваат борбата за големиот пехар. 

Халеп се мачеше во првиот сет со Жанг кој го доби во тајбрејк со 7-4, но во вториот беше супериорна со 6-1.
 
Уште поголеми проблеми имаше Серена Вилијамс која по три сета го доби мечот со Риске. Првиот се го доби со 6-4, но вториот го загуби со истиот резултат, во третиот решавачки беше подобра со 6-3.
 
Свитолина со 7-5 и 6-4 ја победи Мучова, а Стрицова исто како и Халеп со 7-6 и 6-1 беше поуспешна од Конта.
 
Во полуфиналето Халеп ќе игра против Свитолина, а Серна Вилијамс со Стрицова

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

повеќе

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

повеќе

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.

повеќе