Вимблдон

Познати женските полуфинални двојки на Вимблдон

Денеска се одиграа четвртфиналните мечеви на женскиот турнир на Вимблдон, познати се четирите тенисерки кои ја продолжуваат борбата за големиот пехар. 

Халеп се мачеше во првиот сет со Жанг кој го доби во тајбрејк со 7-4, но во вториот беше супериорна со 6-1.
 
Уште поголеми проблеми имаше Серена Вилијамс која по три сета го доби мечот со Риске. Првиот се го доби со 6-4, но вториот го загуби со истиот резултат, во третиот решавачки беше подобра со 6-3.
 
Свитолина со 7-5 и 6-4 ја победи Мучова, а Стрицова исто како и Халеп со 7-6 и 6-1 беше поуспешна од Конта.
 
Во полуфиналето Халеп ќе игра против Свитолина, а Серна Вилијамс со Стрицова

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе