Квалификации за ЕП

Пораз на македонските одбојкари, Турција сепак е пресилна за нас

Македонската одбојкарска репрезентација го забележа првиот пораз откако загуби со 3-1 (16-25, 25-18, 18-25, 12-25) од селекцијата на Турција која е главен фаворит на квалификацискиот турнир. 

Фото: ОФМ
Успеавме да земеме еден сет, и тоа е добро, но во трите сета кои ги загубивме бевме многу послаби од Турција.
 
Почнавме лошо, првиот сет го загубивме со 25-16, но во вториот следеше одлична игра на нашите одбојкари кои успеаа да израмнат на 1-1 откако го добија сетот со 25-18.
 
Сепак во продолжението Турција покажа дека е поквалитетна од нас и буквално не растури, следните два сета ги доби со 25-18 и 25-12 за победа од 3-1.
 
Утре од 18 часот мораме да ја победиме Босна и Херцеговина, а во сабота во вториот дуел со Турција ќе се бориме за пласман на Европското првенство на кое ќе одат сите првопласирани и петте најдобри второпласирани од седумте групи.
 

Легенда под Главна слика

Фото: ОФМ

Ве молам потрошете малку време и погледајте кои закони не може да се донесат, ако за нив не даде амин Али Ахмети.

повеќе

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе