Вимблдон јуниори

Пораз на Ивановски, Македонецот пропушти голема шанса за полуфинале

Калин Ивановски по голема борба во три сета го загуби четвртфиналето од шпанскиот тенисер Роденас со 1-2 (6-3. 6-7, 4-6).

Многу малку фалеше за историско полуфинале на јуниорскиот Вимблдон за Ивановски, нашиот тенисер имаше голема шанса во вториот сет, но за жал ја пропушти.
 
Ивановски почна одлично, го доби првиот сет со 6-3 и поведе со 1-0.
 
Во вториот сет Роденас имаше водство од 5-1 во гејмови, но Ивановски не се предаде и успеа да дојде до 5-5. Потоа двајцата ги земаа своите следни сервиси и мечот отиде во табјрејк. И тука беше клучот, македонскиот тенисер имаше предност од 5-2 во тајбрејкот, му фалеа само два поени за да го добие мечот, но Шпанецот доби пет поени по ред и го доби тајбрејкот со 7-5. Израмни на 1-1.
 
Третиот решавачки сет Роденас го доби со 6-4 и победи со 2-1 за пласман во полуфиналето.
 
И покрај елиминацијата, Калин Ивановски покажа дека е голем талент кој има светла тениска иднина.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе