Добар настап на македонскиот пливач

Поп Ацев 13. на трката на 25 километри на СП во пливање

Евгенија Поп Ацев на 13. место ја заврши 25 километарската трка на Светското првенство во пливање кое се одржува во Гвангжу, Јужна Кореа. 

Поп Ацев имаше солиден настап на 25 километри на Светското првенство. Со време од 4 часа, 54 минути и 39,90 секунди ја исплива делницата. 
 
Македонскиот пливач имаше 3:33 минути заостанување зад победникот Аксел Рејмонд од Франција кој го држи и рекордот на Охридскиот маратон. Втор заврши Кирил Балјаев од Русија, додека трет Алесио Очипинти од Италија.
 
Ова беше последен настап за Поп Ацев кој претходно настапи и на трката на 10 километри и го освои 51. место од 63 натпреварувачи.
 

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе