Добар настап на македонскиот пливач

Поп Ацев 13. на трката на 25 километри на СП во пливање

Евгенија Поп Ацев на 13. место ја заврши 25 километарската трка на Светското првенство во пливање кое се одржува во Гвангжу, Јужна Кореа. 

Поп Ацев имаше солиден настап на 25 километри на Светското првенство. Со време од 4 часа, 54 минути и 39,90 секунди ја исплива делницата. 
 
Македонскиот пливач имаше 3:33 минути заостанување зад победникот Аксел Рејмонд од Франција кој го држи и рекордот на Охридскиот маратон. Втор заврши Кирил Балјаев од Русија, додека трет Алесио Очипинти од Италија.
 
Ова беше последен настап за Поп Ацев кој претходно настапи и на трката на 10 километри и го освои 51. место од 63 натпреварувачи.
 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе