Почина Ники Лауда

Легендарниот возач на Формула 1 беше три пати светски шампион, преживеа страшна несреќа...

Ники Лауда, трикратен светски првак во Формула 1, почина на 71-годишна возраст. Легендарниот Австриец, една од најпознатите личности во трките со автомобили, ја освои титулата со Ферари во 1975 и 1977 година, и со Мекларен во 1984 година.

Многумина ќе се сеќаваат на него по неверојатното закрепнување и враќање на трките по 1976 година, кога доживеа сериозна несреќа на трката за Големата награда на Германија, кога беше буквално извлечен од запален автомобил.

Лауда минатиот август беше подложен на трансплантација на белите дробови, а неговото семејство објави дека мирно починал во понеделникот.

По кариерата во мотоспортот, Лауда мошне успешно се занимаваше со претприемништво во воздухопловството, а беше и еден од водечките членови на тимот на Мерцедес на Формула 1. Во оваа улога Лауда придонесе за донесувањето на британскиот возач, а сега петкратен светски шампион Луис Хамилтон.

„Неговите уникатни достигнувања како спортист и претприемач се и ќе бидат запаметени, неговата неуморна желба за акција, неговата непосредност и храброст остануваат пример и мерило за сите нас“ се вели во соопштението на неговото семејство.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе