АТП Мастерс Рим

Победа број 1.000 за Ѓоковиќ и пласман во финалето во Рим

Новак Ѓоковиќ со 2-0 во сетови го победи Каспер Руд, тоа за него беше 1.000 триумф во кариерата со кој се пласира во финалето на мастерс турнирот во Рим. 

Голем јубилеј за Новак Ѓоковиќ, 1.000 победи во кариерата. Овој пат негова жртва беше норвешкиот тенисер, Каспер Руд.
 
Ѓоковиќ славеше лесна победа со 2-0 во сетови, 6-4 и 6-3.
 
Во финалето Ѓоковиќ ќе игра против Циципас кој со 2-1 во сетови го победи Александар Зверев.

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе