АТП Мадрид

По Надал, Алкараз го елиминираше и Ѓоковиќ за пласман во финалето на турнирот во Мадрид

Големата шпанска тениска надеж, Карлос Алкараз одигра уште еден маестрален меч, по голема борба го победи Новак Ѓоковиќ со 2-1 во сетови и се пласираше во финалето на АТП мастерсот во Мадрид. 

Алкараз и Ѓоковиќ одиграа брилијантен меч, неизвесен во сите три сета, а на крајот победи младиот шпански тенисер кој синоќа го елиминираше и Надал.
 
Мечот траеше 3 часа и 38 минути, два од трите сета се играа во тајбрејк. 
 
Првиот сет го доби Ѓоковиќ со 7-6 (7-5), во вториот Алкараз победи со 7-5. А во третиот решавачки се играше вториот тајбрејк кој му припадна на Шпанецот со 7-6 (7-5).
 
Во финалето Алкараз ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Циципас и Зверев.

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе