УС Опен

По голема борба во пет сета, Алкараз го победи Тиафо за свое прво грен-слем финале (ВИДЕО)

Карлос Алкараз за првпат ќе игра едно грен-слем финале откако со 3-2 (6-7, 6-3, 6-1, 6-7, 6-3) во сетови го совлада одличниот американски тенисер Франсис Тиафо. 

Дуелот меѓу Алкараз и Тиафо ги оправда сите очекувања, се играше речиси четири и пол часа, а двајцата тенисери имаа свои блескави моменти.
 
Првиот сет го доби Тиафо, по голема борба, во тајбрејк кој го доби со 8-6 и поведе со 1-0.
 
Потоа следуваа два полесни сета за Алкараз, 6-3 и 6-1 за комплетен пресврт и водство од 2-1 во сетови.
 
Но, Американецот не се предаде, се крена во четвртиот сет и повторно го доби во тајбрек, овојпат со 7-5 и израмни на 2-2.
 
Третиот решавачки сет Алкараз го доби со 6-3 и победи со 3-2 во сетови за пласман во финалето на УС Опен.
 
Алкараз за пехарот ќе се бори со Каспер Руд кој во другото полуфинале беше подобар од Карин Качанов со 3-1 (7-6, 6-2, 5-7, 6-2).
 

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе