Австралија опен

По 42 години Австралија има финалистка на Австралија опен

Австралиската тенисерка, Ешли Барди е првата финалистка на Австралија опен откако во полуфиналето експресно во два сета ја победи Американката, Медисон Кис. 

Австралија по 42 години ќе има финалистка на големиот грен слем турнир кој се одржува во Мелбурн. За тоа е заслужна Ешли Барти.
 
Таа во полуфиналето експресно ја победи Медисон Кис со 6-1 и 6-3.
 
Барти во финалето ќе игра со подобрата од дуелот меѓу Ига Швјонтек и Даниеле Роуз Колинс.

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе