Пецевски победи на ММА турнирот СБЦ26 во Сомбор (ФОТО)

Најдобриот македонски ММА борец, Стефан Пецевски имаше одличен настап на најпрестижниот турнир на Балканот, СБЦ. 

 
Пецевски се бореше во категоријата до 77 килограми и беше подобар од Србинот Рифат Петрушевиќ.
 
Борбата на Пецевски со Петрушевиќ траеше неполни две рунди, нашиот борец победи со зафат од позадина популарно наречен rear naked choke.
 
Ова беше четврта победа од пет борби во професионалната кариера за 24-годишниот Пецевски, има и една нерешена, се уште е без пораз.
 
За македонскиот клуб „Д Стронгест“ на СБЦ во Сомбор настапи и Азербејџанецот Хидајат Мамадов. И Мамадов оствари победа, тој беше подобар од Вељко Стојковиќ од Србија, триумфираше со зафат армбар уште во првата рунда.
 

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе