Павлов го победи Светскиот шампион и се пласираше во финалето на Премиерлигата во Москва

Македонскиот каратист, Емил Павлов во категоријата до 60 килограми ќе се бори во финалето во Премиерлигата во Москва. 

Емил Павлов го совлада актуелниот светски шампион Анџело Гресенцо со 1-0, а претходно ги помина Ласло Киш (4-1), Матијас Гарсија (6-0), Калвис Калининис (5-3) и Даглас Брос (2-0).
 
Во финалето во недела за златниот медал Павлов ќе се бори со Турчинот Ерај Самдан.
 

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе