Формула 1

Одложени нови три трки во Формула 1, сезоната нема да почне до јуни месец

Формула 1 реши да одложи нови три трки од календарот односно ГН на Холандија, Шпанија и Монако, па сезоната нема да почне до јуни месец.

Новата сезона во Формула 1 требаше да почне на средината од март, тимовите отпатуваа во Австралија но трката во Мелбурн не се одржа отако член на Мекларен беше позитивен на коронавирусот.

По ваквиот развој на настаните, беа одложени и трките во Бахреин и Тајланд, а од поодамна беше одложена и трката во Кина.

Сезоната требаше да почне во мај, но денеска пристигна информација дека се одложуваат и првите три трки од Европа се одложени, односно ГН на Холандија, Шпанија и Монако.

 

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе