Сега сами решаваме за својата судбина

Одбојкарите на чекор до историски успех, Летонија го победи Израел!

Се оди во прилог на македонсите одбојкари, натпреварите кои не зависеа од нас завршија во наша полза, по Шведска, триумф забележа и Летонија против Израел.

Во еден исклучително изедначен меч во поени, Летонија со 3-1 (28:26, 24:26, 25:23 и 25:23) го совлада Израел и Македонија во моментов сама решава за својата судбина.
 
Претходно Шведска ја победи селекцијата на Азербејџан и сега ние треба само да го задржиме второто место во нашата група.
 
Со победа над Унгарија од 3-0 сигурно одиме на Европското првенство, а на континенталниот собир можеме дури и со пораз ако Швајцарија загуби од Украина.
 

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе