Квалификациите за ЕП 2019

Одбојкарите ги добија противниците во квалификациите за ЕП 2019

Денеска беше извршена ждрепката за Квалификациите за Европското првенство 2019 во одбојка кое ќе се оддржи во четири земји, Франција, Словенија, Белгија и Холандија.

Македонија се најде во групата Ф каде што ќе игра со Украина, Унгарија и Швајцарија.
 
Од ова Европско првенство бројката на учесници се зголемува од 16 на 24, а со тоа се зголемуваат и шансите за настап на македонската репрезентација.
 
Покрај домаќините директен пласман на Европското првенство имаат и Русија, Германија, Србија, Италија, Бугарија, Чешка, Полска и Турција.
 
Во квалификациите има седум групи од кои на Европското првенство ќе одат сите првопласирани и најдобрите пет второпласирани репрезентации.
 

И ако граѓаните или Владата очекуваа дека Јункер на Заев ќе му даде покана со датум за влез на Македонија во ЕУ, тогаш живееме во илузии.

повеќе

Опкружени со балкански хипернационалности, Македонците мора да се борат со тезите дека се „измислен народ“. Всушност, сите идентитети, меѓу кои и грчкиот, се изградени наративи со темели во историјата и во митот. На Македонците им треба име што го потврдува нивниот вистински идентитет независен од Бугарите, Србите или Словените воопшто.

повеќе

Некои политички партии вртат големи суми пари од нивното јавно и приватно финансирање.

повеќе