Шампионот на Македонија прави уште посилен тим

Ново засилување за Вардар, Германецот Дисингер потпиша за „црвено-црните“

Репрезентативец на Германија за прв пат ќе настапува за Вардар, 26 годишниот лев бек, Кристијан Дисингер е ново засилување за шампионот на Македонија.

Изминатово лето се случија големи промени во Вардар, но и покрај тоа „црвено-црните“ бележат одлични резултати и редат само победи во Лигата на шампионите и СЕХА лигата.

Управата на клубот исто така продолжува да работи на креирање на уште посилен тим, и сега го донесе седмото засилување за оваа сезона. „Црвено-црните“ потпишаа двегодишен договор со 26 годишниот лев бек, Кристијан Дисигнер.

Тој ќе биде првиот репрезентативец на Германија кој ќе настапува за Вардар и ќе треба да помогне на позицијата лев бек.

Сепак, за своето деби во дресот на „црвено-црните“ тој ќе треба малку да почека и нема да биде во комбинација за дуелот со Кјелце во недела. Според правилата на ЕХФ, Вардар ќе може да го пријави Германецот во својот ростер за средбата со Мешков Брест која се игра на 3. ноември.

Кристијан Дисигнер, кој пред неколку дена го раскина договорот со Кил, претходно во својата кариера има настапувано и за екипите на ТСГ Фреиззенхајм (2008-2011), Кадетен (2011-2013), Нептуно (2013), Либек (2015-2015).

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе